Бджоли, бджільництво

 
 

Бджоли, бджільництво
Бджільни́цтво — галузь сільського господарства, яка займається розведенням бджіл, отриманням медувоску та інших продуктів бджільництва. Бджільництво також використовується для запилення сільськогосподарських рослин з метою підвищення врожайності. Продукти бджільництва також використовуються в медициніфармакології тощо.

Зміст

  [сховати

[ред.]Історія бджільництва

Історія бджільництва своїм корінням сягає сивої давнини. 6 тисяч років назад в Єгипті розводили домашніх бджіл. Особливо медоносні райони знаходилися у верхній течіїНілу. Єгиптяни перевозили туди вулики — корзини із соломи або очерету, або ж керамічні ємності — на великих плетених плотах, щоб через якийсь час повернутися додому з багатим збором меду. Бджільництво було мінойським ремеслом, а заброділий медовий напій греки почали вживати набагато раніше за вино[1]. Також уСтародавній Греції бджолярі вперше навчилися вставляти у вулики перегородки і з їх допомогою вилучати надмірні запаси меду.

На території Русі бджільництво як промисел прослідковується з Х ст. нашої ери. Розвитку бджільництва на території Київської Русі сприяли сприятливі природно-кліматичні умови, достаток медоносів у лісових масивах, лугах і степах. До появи цукру мед був єдиним солодким продуктом для людини. Віск широко застосовувався в домашнім господарстві для освітлення і здійснення релігійних обрядів (особливо після прийняття християнства). Бджільництвом у цей час займалися майже всі селяни. Мед і віск відігравали велику роль в торгівлі Київської Русі з країнами Європи і Грецією.

[ред.]Бджільництво в Україні

Українське бджільництво - це дуже добре розвинена галузь сільского господарства яка має довгу історію, що сягає доби Київської Русі.

Україна є одним із світових лідерів виробництва меду. Україна з 2008 року займає перше місце з виробництва меду серед країн Європи (з валовим збором до 75 тис. тонн) і четверте після таких світових лідерів.

[ред.]Продукти бджільництва

Крім меду, основного продукту бджільництва, також виробляють віскпрополіспергаматочне молочкобджолину отруту.

Мед
за походженням розрізняють квітковий, падевий і змішані меди. Мед падевий буває рослинного і тваринного походження. По технологічній ознаці меди бувають відцентрові та стільникові.
Віск
бджолиний віск знаходить застосування в медицині. Він входить до складу деяких пластирів, мазей, кремів. Віск добре всмоктується шкірою і додає їй гладкого і ніжного вигляду, тому він широко застосовується в косметичній медицині.
Прополіс
з прополісу виготовляють спиртові настої, спиртові емульсії, прополісне молоко, прополісне вершкове масло, ефірний екстракт тощо. Прополіс має сильну антимікробну і стимулюючу дію. Використовують його також для інгаляції. З лікувальною метою препарати прополісу застосовують тільки під наглядом лікаря.
Перга
використовується для нормалізації функціонування великої кількості органів людини.
Маточне молочко
маточне молочко надзвичайно корисне, оскільки містить білки й амінокислоти, проте менш доступне.
Бджолина отрута
незважаючи на давнє використання бджолиної отрути в лікувальних цілях, вона майже не знаходить застосування в науковій медицині. Значною мірою це пояснюється болючістю ужалень і важкістю дозування при вжаленнях.
Бджолиний підмор
тіла померлих медоносних бджіл, використовуються в медицині для лікування різних хвороб. З бджолиного підмору виготовляють різноманітні мазіспиртові екстрактитощо.

[ред.]Виробництво меду

Світове виробництво меду становить 1,5 млн. тонн на рік, і на частку України припадає 5%. За даними FAO, Україна з 2008 року займає перше місце з виробництва меду серед країн Європи (з валовим збором до 75 тис. тонн) і четверте після таких світових лідерів, як Китай (367 тис. тонн), Туреччина (81,4 тис. тонн) і Аргентина (81 тис. тонн).[2] Усього людей, які займаються розведенням бджіл і виробництвом меду, близько 700 тис. — півтора відсотка від населення країни. До того ж винахідникрамкового вулика та всієї сучасної системи бджільництва Петро Прокопович жив і творив у XIX столітті на території нинішньої Чернігівської області.

 

Напередодні Дня пасічника ми завітали до одного з небагатьох сільгоспвиробництв району, де колгоспну пасіку не тільки зберегли, а й значно розширили. Керівник ТОВ «АФ «Авангард», колишній голова колгоспу, а нині досвідчений фермер Володимир Карпенко шанує прадавню професію й вважає, що пасічники люди особливі. Першу пасіку в казковому куточку природи на околиці мальовничого села Олександропіль заклали ще за часів колгоспів. А шість років тому поряд з’явилася ще одна пасіка. Тепер пасічне господарство ТОВ «Авангард» налічує 200 вуликів. Для Володимира Карпенка бджолярська справа це і користь, і для душі. Пасіка має бути в кожному господарстві, переконливо говорить Володимир Іванович, адже без опилення жодна рослина не дасть бажаного врожаю. Розширювати бджолине господарство поки що на меті не маю. На опилення сільгоспкультур вистачає й того, що маємо, а в комерційному плані ця справа не така вже й вигідна, бо ціни на мед у нашому регіоні дуже низькі. Бджільництво це важлива галузь, але чомусь надто занедбана і потребує відродження. Україна у бджільництві дуже відстала, скажімо, індустріальної основи немає, допомоги у збуті продукції ніякої. Доводиться продавати продукт навіть нижче собівартості. Але радує така користь від медоносів, як опилення рослин. Бджоли додають урожайності на 10-20 відсотків. Смакують солодким нектаром і робітники «Авангарду». Подбав керівник і про те, щоб у пасічників був увесь необхідний реманент для бджолярської справи. Завідують двома авангардівськими пасіками досвідчені бджолярі Юрій Богачов та Вадим Чередніченко. Екскурсію починаємо з бджолиної галявини Юрія Богачова. Бджоляр пояснює, що саме це місце благодатне для бджільництва під час всього медового сезону. Тут квітувала акація, потім баштан і ріпак, а згодом соняшник, зазначає пасічник. Пасічник Юрій Богачов обслуговує 100 вуликів. Бджільництво для нього справа усього життя. Юрій Олексійович розпочав працювати на пасіці товариства «Авангард» з 2000 року. А до того три роки працював помічником свого попередника пасічника Петра Іванченка. А взагалі бджоляр знайомий з медоносами з 1990 року. Професія пасічника йому до душі. Вміє він і з бджолами розмовляти. Нині вже досвідчений пасічник показує, як живуть бджоли у вулику. «Зазвичай я можу ходити пасікою й без сорочки», зізнається пасічник. «Не кусаються?» питаю. «Не часто. Хіба десь притисну. А бджола чого має кусати? Я до них говорю. То на них сварю, кажу: нащо ви таке робите, дівчата, сядьте, не кусайте…», відповідає пан Юрій. Бджоли рясно літають над вуликами. Зараз вони добрі, тому що є багато меду, тож мають роботу. Працелюбні комахи восени від безробіття озлоблюються. «Восени взятки (меду) нема, і бджоли злі», пояснює бджоляр. А на пасіці вже відчутно пахне медом. Тут саме качають солодкий нектар. Три-чотири дні триває викачка меду. Юрій Іванович та його помічники обережно виймають рамки з медом з ПАСІЧНИКИ ЛЮДИ ОСОБЛИВІ СВЯТО НА КАЛЕНДАРІ

Помічник пасічника Микола Тільний вулика, струшують з них бджіл та складають у спеціальний ящик. Далі ящики з вибраними рамками несуть до спеціально встановленого намету, там їх акуратно обрізає (розпечатує мед) Віталій Бідашко, а потім складають у медогонку. Далі за роботу береться Микола Тільний крутить медогонку, через декілька хвилин з медогонки біжить свіжий пахучий мед. Останні штрихи мед, проціджуючи, зливають у бідони. За день, зі слів пасічника, близько 2030 вуликів вдається викачати. Між деревами в затишному сонячному місці помічаємо ємкості з водою це напувалки для бджіл. Навколо них теж літають бджоли. З вуликів доноситься монотонне гудіння комах. Запах меду і заспокійлива бджолина музика це така собі народна терапія. Хоча сьогодні бджолярі не можуть похвалитися великою гамою «ведмежих» ласощів. Серед найпоширеніших: акацієвий, соняшниковий, ріпаковий та мед різнотрав’я. Однак саме «степовий» мед має свій особливий смак, високий вміст мікроелементів, вітамінів та біологічно активних речовин. Цього року з весни пройшов лише один дощ. Тож на олександропільських землях посохли не лише посіви, а й різнотрав’я. «Через спеку меду менше взяли, лише 2 тонни, ще буде більше тонни. Але бачите, яка суха балка, пішов би дощ, квіточка яка б заквітла, була б взятка. Там, де дощі пройшли, люди вже тричі покачали мед, а тут соняшник за два тижні вже й одцвівся», жаліється пасічник. Найціннішим вважають травневий мед, а вчені кажуть, що з соняшника дуже цінний. Пасічник Юрій Богачов стверджує: увесь мед цілющий, якщо натуральний. А споживання цього безцінного продукту природи не лише сповільнює процес старіння, а й надихає на творчі звершення: інакше як пояснити, що працівника культури (пан Юрій працював у Будинку культури) переманила на свій бік бджолина справа. Треба розуміти природу, цінувати бджілку-трудівницю. Раджу споживати тільки натуральний мед, а не цукрові сурогати. Наш мед від товариства «Авангард» найкращий смачний, запашний. До того ж я даю навіть не сто, а двісті відсотків гарантії, що він натуральний, каже Юрій Олексійович. Далі медові олександропільські стежини ведуть нас на іншу авангардівську пасіку, де господарює Вадим Чередніченко. Тут монотонно гудуть бджоли: йде процес медозбору. З бджолами пасічник Вадим Вікторович «спілкується» вже 10 років. Спочатку допомагав бабусі дружини, яка займалася бджільництвом, учився, потім з Юрієм Богачовим працював, тепер Вадиму довірили окрему пасіку. Вадим Вікторович розповідає, що зараз на пасіках товариства «Авангард» оновлений пасічний інвентар. Юрій Олексійович Богачов уже має нові двокорпусні вулики з магазинними надставками, такі ж планують закупити й на пасіку Вадиму Вікторовичу. Цього року пасічники подбали про своїх підопічних добре, перезимували всі 200 сімей, тож жодного бджолопакету купувати не довелося. Пан Вадим бере зручний дерев’яний ящик з ручкою, в якому складено необхідний реманент, та проводить майстер-клас з бджільництва. На вагах визначає, скільки кілограмів меду нанесли за день бджоли. Показує, де бджолиних маток розводять. Над кожним вуликом причеплені таблички з номерами. Після кожної перевірки пасічник робить запис у щоденнику. Це допомагає не допустити роїння, адже тоді й взятки (меду) не буде. Рік на рік не приходиться, кожного разу й меду збираємо по-різному: загалом хороша бджолосім›я за сезон дає близько 50 кілограмів меду. Але мед качаємо лише запечатаний (зрілий), інакше солодкий продукт просто заграє, зауважує Вадим Вікторович. За словами бджоляра, натуральний мед повинен через 10-15 днів дістати кристали. Як не кристалізувався, то до нього щось домішали. «Тільки мед з чистої акації буде рідкий. Він має колір води і не кристалізується, пояснює пасічник. Є ще пальовий мед, але восени його треба весь до грама забирати з вуликів. Він дуже лікувальний, але бджолам його не можна на зиму лишати, для них він шкідливий». Медозбір у бджіл закінчується в серпні, тоді везуть вулики додому, розповідає пан Вадим. Підгодовуємо бджіл, обробляємо їх від кліща, спасаємо від настирних гризунів, утеплюємо до перших морозів і на цілу зиму вже спокій. Злодіїв не боїться. «В давнину крадіжку одного вулика прирівнювали до крадіжки двох коней так цінували мед. А взагалі злодії бояться заходити до вулика, а пасічник ніколи не піде красти мед», з впевненістю говорить пан Вадим. А от справжніми злодіями бджоляр вважає тих, хто думає лише про власну вигоду та збагачення, щоб здешевити витрати, не підгодовує бджіл в зиму, а повесні купує нових. То не пасічники, то справжні злодії. А ще бджолярі товариства «Авангард» поділилися з нами цінними порадами. По-перше, вживати кожного ранку ложечку меду та запивати водою кращим буде імунітет. Особливо хороша така процедура для тих, хто контролює вагу свого тіла, адже мед втамовує голод. По-друге, у супермаркетах мед продають пастеризований, тому він і не загускає, а справжній мед кристалізується, тож радять купувати лише натуральний мед. Своїм колегам в переддень професійного свята бджолярі товариства бажають хороших медів, а любителям меду якісного натурального, такого, як в «Авангарді». Приєднуючись до авангардівців, ми вітаємо бджолярів Петропавлівщини з Днем пасічника і бажаємо багатих медозборів собі на втіху й на радість людям.Обновлен 26 янв 2018. Создан 25 апр 2013 
Пользовательского поиска
AVTOINDEX.COM Автомагазин Автогарант
Просмотреть Автошкола Константа-ГС на карте большего размера Всеукраїнський сайт безкоштовної реклами белый каталог сайтов Автомобили - каталог сайтов фирм и компаний, Киев
ERA.COM.UA
интернет портал
Размещено на Start.Crimea.UA Украинский портАл МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов
Directrix.ru - рейтинг, каталог сайтов AVTOINDEX.COM Автомобили - каталог сайтов фирм и компаний, Киев - Каталог компаний, фирм и веб-сайтов Украины, Киев. Добавить сайт в каталог Автошколы, Автомобили, Киев. Каталог сайтов femina.com.ua Украинский портАл Автошкола Спойлер Сайты недвижимости. Каталог недвижимости Бест Риэлти. Добавить сайт, ссылку, ресурс, URL. Обмен ссылками Аренда квартиры в Киеве Агентство недвижимости в Киеве Kiev apartments for rent Снять квартиру в Киеве. Сдам квартиру в Киеве. Долгосрочная аренда квартир Киев. Договор аренды, типовой образец. Квартиры в Киеве посуточно Гостиницы Киева белый каталог сайтов - рейтинг Каталог лучших сайтов, добавить свой сайт. только интересные сайты! > Украинский каталог сайтов Каталог сайтов OpenLinks.RU Украина онлайнСамый большой каталог сайтовАвтошкола Спойлер в Киеве ДДО Украины Каталог сайтов на http://www.globalmarket.com.ua/
AVTOINDEX.COM Веб-справка - каталог сайтов Era.com.ua - Украинский портал Украинский образовательный портал «Репетитор». Учеба, курсы, репетиторы, тренеры, школы Украины. ЗНО, ВУЗы, рефераты. Каталог Крымского Театра Кукол Автошколы Украины Кредитка