Бджоли

 
 

Бджоли
Бджоляна сім'я

 

Життя бджілМедоносні бджоли живуть великими колоніями — сім'ями. Нормальна сім'я бджіл складається з однієї розвиненої плідної самиці — матки й великої кількості недорозвинених самиць — робочих бджіл. Влітку в сім'ї буває різна кількість самців — трутнів. Окремо від сім'ї існувати не можуть ні матки, ні робочі бджоли, ні трутні. Отже, людині доводиться мати справу з сім'єю бджіл, як з окремою виробничою одиницею.

Сім'ї бджіл живуть у так званих гніздах, що складаються з окремих стільників, збудованих

 робочими бджолами. У комірках стільників бджоли кладуть свої кормові запаси — мед і пергу, а також виводять нові покоління всіх особин бджоляної сім'ї. Сім'я бджіл здатна відокремлювати від себе частину своїх дорослих особин, даючи так званий рій, який, оселюючись в іншому місці, засновує вже нову сім'ю.

Матка

Матка привертає увагу своєю величиною і зовнішнім виглядом. Черевце в неї довге, наполовину прикрите крильцями.

Молоді неплідні матки мають трохи коротше, вужче черевце, ніж старі плідні матки. Крім того, вони рухливіші за старих маток.

Матка — це матір усього населення бджоляної сім'ї. З плідних яєць, що їх вона відкладає, розвиваються робочі бджоли й нові матки. Відкладає вона також і неплідні яйця, з яких розвиваються трутні.

Матки живуть до 5 років, але після 2 років поступово втрачають свою плідність, і через це пасічники заміняють їх раніше (як правило, через 2 роки на 3-й).

Плідна матка з гнізда звичайно не вилітає, і коли відбувається роїння у бджіл, вона вилітає з першим роєм.

Матки звичайно вороже ставляться одна до одної; дві матки в одній сім'ї не уживаються — між ними починається боротьба, і одна з маток неминуче гине. Буває, що через старість чи інші причини бджоли самі замінюють матку і тоді в гнізді деякий час живуть дві матки — стара і молода, щойно народжена.

Повну свою плідність матка виявляє тільки в дужій сім'ї з великими запасами корму. Без матки нормальне життя сім'ї й робота бджіл різко порушується. Перебуваючи довгий час без матки або з неплідною маткою,— сім'я неминуче гине.

Трутні

Будова тіла трутня характеризується товстим і тупим черевцем та великими очима. Трутні виплоджуються в середині весни і доживають до осені. Восени бджоли виганяють їх з вулика, і вони гинуть від холоду та голоду. Трутні не виконують будьякої роботи в сім'ї. їх призначення — запліднювати маток. Але для запліднення матки на все її життя потрібен тільки один трутень, а їх виплоджується у вулику багато. На виховання одного трутня бджоли витрачають корму в 5 раз більше, ніж на одну робочу бджолу. Дорослі трутні також потребують значно більше корму, ніж бджоли. Така, по суті зайва, витрата кормів примушує обмежувати виплід трутнів у сім'ях.

До спаровування трутні стають здатні на 8—14 день їх життя. У теплі сонячні дні вони вилітають з гнізда для зустрічі з молодими матками.

Сім'ї з незаплідненими матками або безматочні залишають трутнів на зиму. Наявність трутнів восени — ознака неблагополучного стану сім'ї. Трутень, що перезимував, уже до спаровування не здатний.

Робочі бджоли.

Робочі бджоли трохи менші й легші за маток і трутнів. Вага однієї робочої бджоли приблизно 100 мг, так що 10 тисяч бджіл важать приблизно 1 кг. Статеві органи в робочих бджіл недорозвинені, і вони спаровуватись не можуть. Коли сім'я втрачає матку, і у вулику немає запліднених яєць та личинок для виходу нової матки, деякі робочі бджоли стають здатними відкладати яйця (так звані бджоли-трутовки). Проте яйця ці завжди будуть неплідні— з них виплодяться лише трутні. У таких сім'ях поступово вимирають робочі бджоли, і сім'я кінець-кінцем гине.

У середній сім'ї влітку і на кінець медозбору буває 35—40 тисяч робочих бджіл, восени 20—27 тис., взимку 10—15 тис. і навесні 8—13 тисяч. У великих сім'ях робочих бджіл влітку може бути 80—100 тисяч і більше. Робочі бджоли виконують у вулику всі роботи, при чому, залежно від віку, в них спостерігається своєрідний поділ праці. Вони виховують нові покоління всіх особин сім,ї, збирають запаси корму, приносять воду, виділяють віск на побудову гнізда, захищають гніздо від ворогів і від нападів бджіл з інших сімей, чистять комірки в стільниках, чистять усе гніздо і вулик, вентилюють його, підтримують потрібну температуру, заліплюють клеєм (прополісом) щілини у вулику тощо. Взагалі кажучи, робочі бджоли виконують усі роботи, зв'язані з життєвими потребами сім'ї. Але, крім того, вони, керуючись своїми інстинктами, регулюють роботу матки по відкладанню яєць, при потребі змінюють матку і викидають бджоляний розплід; восени виганяють трутнів.

Живуть робочі бджоли залежно від інтенсивності їх праці. Улітку вік робочої бджоли короткий — 35—40 днів. Бджоли, які народились у другій половині літа, живуть довше, перезимовують, але геть чисто всі вимирають у першій половині весни. Народжені весною до осені не доживають.Создан 09 авг 2013 
Пользовательского поиска
AVTOINDEX.COM Автомагазин Автогарант
Просмотреть Автошкола Константа-ГС на карте большего размера Всеукраїнський сайт безкоштовної реклами белый каталог сайтов Автомобили - каталог сайтов фирм и компаний, Киев
ERA.COM.UA
интернет портал
Размещено на Start.Crimea.UA Украинский портАл МЕТА - Украина. Рейтинг сайтов
Directrix.ru - рейтинг, каталог сайтов AVTOINDEX.COM Автомобили - каталог сайтов фирм и компаний, Киев - Каталог компаний, фирм и веб-сайтов Украины, Киев. Добавить сайт в каталог Автошколы, Автомобили, Киев. Каталог сайтов femina.com.ua Украинский портАл Автошкола Спойлер Сайты недвижимости. Каталог недвижимости Бест Риэлти. Добавить сайт, ссылку, ресурс, URL. Обмен ссылками Аренда квартиры в Киеве Агентство недвижимости в Киеве Kiev apartments for rent Снять квартиру в Киеве. Сдам квартиру в Киеве. Долгосрочная аренда квартир Киев. Договор аренды, типовой образец. Квартиры в Киеве посуточно Гостиницы Киева белый каталог сайтов - рейтинг Каталог лучших сайтов, добавить свой сайт. только интересные сайты! > Украинский каталог сайтов Каталог сайтов OpenLinks.RU Украина онлайнСамый большой каталог сайтовАвтошкола Спойлер в Киеве ДДО Украины Каталог сайтов на http://www.globalmarket.com.ua/
AVTOINDEX.COM Веб-справка - каталог сайтов Era.com.ua - Украинский портал Украинский образовательный портал «Репетитор». Учеба, курсы, репетиторы, тренеры, школы Украины. ЗНО, ВУЗы, рефераты. Каталог Крымского Театра Кукол Автошколы Украины Кредитка